I Den Här Artikeln:

Pris per uns är en enhetskalkyl som ofta används med ädelmetaller som guld. Så, när du vill köpa guld som investering, hittar du vanligtvis prisnoteringarna relaterade till kostnader per ounce. Genom att multiplicera priset per uns med antalet ounces du köper eller säljer, kan du bestämma det totala beloppet för försäljningen. Pris per ounce används också för andra föremål, till exempel mat.

Hur man beräknar pris per ounce: objektet

Guld säljs normalt i ounces.

Steg

Massera objektet för att hitta det totala antalet uns av objektet. Anta exempelvis att ett föremål väger 10 oz.

Steg

Hitta priset på objektet. I exemplet anta att objektet säljer för 200 kronor.

Steg

Dela objektets pris med antalet ounces objektet väger. I exemplet $ 200 dividerat med 10 oz. motsvarar $ 20 per ounce.


Video: Did The Past Really Happen?