I Den Här Artikeln:

Maten och andra produkter du köper i livsmedelsbutiken mäts vanligen i standard enheter som ounces eller pounds. Enhetspriset är helt enkelt varans pris omräknat till kostnad per enhet. Till exempel har en 5-pund säck med socker som kostar $ 3 ett enhetspris på 60 cent per pund. Det är frestande att anta att stora paket har lägre enhetspriser än små, men Consumer Reports säger att det inte är ovanligt att större storlekar kostar mer per enhet.

En typisk Melbourne Supermarket. En shopper väntar sina matvaror att sätta genom kassan. 2003

Beräkning av enhetspriserna på livsmedelsbutiken bidrar till att trimma din maträkning.

Enhetsprisformeln

Vissa livsmedelsbutiker posta enhetspriser, men Consumer Reports varnar att de inte alltid är korrekta. Det är bäst att själv kontrollera enhetens priser. För att beräkna ett enhetspris för matvaror, dela priset med hjälp av enhetsmåttet. Antag att du försöker bestämma mellan två storlekar av samma märke av kaffe. Man kan väga 13,5 uns och kostar $ 4,45. Att dela upp 4,45 dollar med 13,5 ger dig en enhetspris på 33 cent per ounce. Den stora burken kostar 10,88 dollar och väger 2 pund eller 32 gram. Dela upp $ 10,88 med 32 och enhetspriset kommer till 34 cent per ounce. I det här exemplet kostar den mindre burken mindre per ounce, så det är faktiskt bättre.


Video: Länsförsäkringar FossilSmart - fonden med lågt koldioxidavtryck - Länsförsäkringar