I Den Här Artikeln:

Kostnaden för mat fortsätter att stiga, och högre priser påverkar mer än bara restaurangmenyer. Livsmedelsbutiker, stora lådor, biografer och jordbrukarnas marknader har fallit i byte mot den stora inflationstakten. Att äta på $ 10 per dag är mycket hårdare än det brukade vara.

På en diet

En kvinna gräver i en sallad

Man trycker den färdiga pizzaen från ugnen

En man som driver en färdig pizza från ugnen

Väg beslutet att äta ut försiktigt. För en enda person på en budget är det inte alltid det dyraste att äta ute. En del, taco eller en bit pizza kan kosta så lite som $ 2 eller $ 3. Det här är bara en tredjedel av din dagliga livsmedelsbudget, och du behöver inte köpa enskilda ingredienser.

Två kvinnor äter måltid tillsammans hemma

Njut av en spaghetti middag

Kom ihåg orden torr, frusen och konserverad. Även om färska råvaror är att föredra är mat som är boxade, frysta eller konserverade vanligtvis mycket billigare. Klarad pasta kommer att köra dig $ 3- $ 4, medan en låda med spagetti kommer att vara ca $ 1. (En ruta med spagetti går långt.) Konserverade soppor och frukter kan köpas för under $ 1. Frysta grönsaker är vanligen under $ 2.

lasagne bolognese

En färdig måltid på bordet

Kasta frukoststängerna och vara misstänksamma på färdiga måltider. Visst, barer är lätta och bekväma på morgonen, men en låda med fem går oftast mellan $ 3 och $ 4. I stället blir du frisk med en bunt av bananer på ca 39 cent en pund och en tenn torr havregryn för ungefär $ 1. När det gäller färdiga måltider är de verkligen bekvämt. Var försiktig med deras kostnad. Ett "Dinner For Two" färdigt paket till $ 9,99 är inte en bra affär. Du kan lika bra gå ut på en restaurang och tillbringa extra två dollar för att få maten tillagad fräsch. En $ 3,99 frusen pizza är dock ekonomisk och vanligtvis ganska god.

Visning av biologiska ägg i kartonger

Ägg på mataffärshylla

Skala tillbaka på kött. Carnivores hatar att höra det, men sanningen är att kött är dyrt och att köpa det hjälper dig inte att äta på $ 10 per dag. Leta efter proteinsubstitut som en kartong med ägg för 99 cent eller generiska varumärkesnötter. Ät kött en gång i veckan och bara när mataffärerna erbjuder specialerbjudanden.

Vacker ung kvinna shopping i en livsmedelsbutik

Jämförande priser på mataffären

Säg adjö till varumärken. Pennies lägger till, speciellt när du bara räknar till $ 10. Vi har hjärntvättat för att inte tro det, men de flesta livsmedel utan märke tillverkas med samma ingredienser hos deras mer populära rivaler. Det verkar som en liten skillnad när man jämför en $ 1,59 till $ 1,79, men din kostkostnad kommer att minska om du kringgår det fina varumärket.

middagsmåltid i glasbehållare

Leftovers staplade i Tupperware-behållare

Använd dina rester. De flesta människor gör mer än tillräckligt med mat när de lagar mat hemma. Att sträcka ut biffgryta över två måltider eller mikrovågsugna en bit pizza till lunch nästa dag hjälper till att sänka din kostkostnad.


Video: Hur mycket protein ska du äta per dag?